Tlen

Program TleN. Wałbrzych – to Teatralne Lekcje (Nieobowiązkowe)-kontynuacja wieloletniej Teatralnej (de)Konstrukcji.

To program praktycznej edukacji teatralnej zakończony produkcją spektaklu

z młodzieżą.

To program ,w trakcie którego(od maja do grudnia 2016r.)młodzież przyglądać się będzie pracy Teatru,obserwować jego możliwości i ograniczenia, zapoznawać się z repertuarem,ćwiczyć umiejętność świadomego oglądanie przedstawień,wreszcie będzie mogła wypróbować swoje możliwości sceniczne.



W dniu 2 marca 2017 r. odbyła się premiera spektaklu, którą przygotowała grupa młodzieży z Zespołu Szkół Politechnicznych „ENERGETYK”. Sztuka, którą wystawili była owocem kilkumiesięcznej pracy przede wszystkim uczniów i artystów Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Była to silnie zakrojona współpraca między instytucjami. A wszystko to odbyło się w ramach projektu TLeN (Teatralne Lekcje Nieobowiązkowe). Na projekt składały się zajęcia warsztatowe, które odbywały się w szkole i w teatrze. Uczniowie dzięki nim mieli okazję lepiej się poznać, wypowiadać na tematy związane z odbiorem rzeczywistości, odkrywać własne możliwości, rozwijać kreatywność.

 

Wielkimi krokami zbliża się termin premiery spektaklu będącego efektem współpracy ZSP ,,Energetyk” i Teatru Dramatycznego. Tymczasem młodzież naszej szkoły bierze udział

 w intensywnych i bardzo ciekawych warsztatach. W poniedziałek 9.01.2017 uczniowie tworzyli improwizacje pod okiem aktorów Piotra Mokrzyckiego i Rafała Koseli, wczoraj, 11.01.2017 pedagog teatralny, Dorota Kowalkowska i kierownik artystyczny, Łukasz Zaleski, nadzorowali tworzenie wypowiedzi na temat współczesnych superstars oraz odgrywanie scen prezentujących współczesne wersje,, Zapolskiej.Superstar”. Przy okazji pracy, dobrej zabawy

i  burzy mózgów ,młodzież poznawała teorię teatru i jego specyficzny język.

 


 

7 grudnia (środa) grupa TLeN bierze udział w warsztatach/wycieczce po TD. Zbiórka 9:45 pod planem.
Delegacje od 10:00- 12:30. Zapraszam


 

 

5.12.2016 (poniedziałek) grupa teatralna TLeN bierze udział w warsztatach od 10:00-12:00 w Teatrze Dramatycznym.Spotkanie poprowadzi aktorka Agnieszka Cegielska na scenie kameralnej.Zapraszamy wszystkich zgłoszonych do projektu.Wyjście o godz.9:45, z panią Ewą Hoppe-Rychłowską.Zbiórka pod planem.

 


 

Realizację programu TleN rozpoczęliśmy 7 maja 2016 od udziału w spektaklu:,,Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy”.To spektakl interdyscyplinarny łączący instytucje kultury Wałbrzycha: Uniwersytet Trzeciego Wieku,Starą Kopalnię i czterech muzyków filharmonii. To przykład współpracy międzyinstytucjonalnej otwierającej widza na nowe doznania,dowodzącej,że niezależnie od epoki przeżywamy te same dylematy,tak samo kochamy,cierpimy,czujemy się samotni,odchodzimy...

Walorem spektaklu była niewątpliwie muzyka romantyka- Franza Schuberta i współczesnego kompozytora-  Wojciecha Blecharza. Prezentacja przed sztuką pomogła w zrozumieniu tego artystycznego eksperymentu,a spotkanie po ,stworzyło możliwość zadania pytań pani reżyser(Magda Szpecht) i kierownictwu artystycznemu.(Łukasz Zalewski,Dorota Kowalkowska).


 

Dnia 9.11.2016 w ZS Politechnicznych "Energetyk" odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe projektu TLeN. Uczniowie zgłoszeni do tzw. grupy teatralnej uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią Dorotę Kowalkowską,pedagog teatralną, i poznawali zasady działania teatru.

O kolejnych spotkaniach będą informować p. A.Kaczmarek i p. E.Rychłowska- Hoppe oraz facebook szkolny

w zakładce ,,projekt". Tych, którzy dziś z różnych powodów nie mogli wziąć udziału w warsztacie zapraszamy

w najbliższym czasie

Dnia 9.11.2016 w ZS Politechnicznych "Energetyk" odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe projektu TLeN. Uczniowie zgłoszeni do tzw. grupy teatralnej uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią Dorotę Kowalkowską, pedagog teatralną, i poznawali zasady działania teatru.

O kolejnych spotkaniach będą informować p. A.Kaczmarek i p. E.Rychłowska- Hoppe oraz facebook szkolny

w zakładce ,,projekt". Tych, którzy dziś z różnych powodów nie mogli wziąć udziału w warsztacie zapraszamy

w najbliższym czasie.

 


 

Dnia 6 października 2016 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w czwartej, ostatniej odsłonie projektu TleN i obejrzała spektakl  w reż. Anety Groszyńskiej  i Jana Czaplińskiego pt. <<Zapolska Superstar>>(czyli jak przegrywać, żeby wygrać).To sztuka inspirowana biografią niezwykłej,

a jednocześnie bardzo zapomnianej pisarki, aktorki, skandalistki, ekscentrycznej, odważnej

i bezkompromisowej  reprezentantki Młodej Polski. Sztuka, która uczy bezkompromisowej walki

o siebie, o prawdę, choćby była ona przykrą, o prawo do realizowania siebie wbrew oczekiwaniom innych. To sztuka o życiu, miłości i miłostkach, sztuce, która ocala przed zapomnieniem....

Po spektaklu uczestnicy zaproszeni zostali na część warsztatową, która wbrew październikowej pogodzie i niskiemu ciśnieniu budowała masę pozytywnej energii i wyzwalała artystyczne umiejętności .Spotkanie z reżyser (Anetą Groszyńską ),aktorami (Sarą Jezierską, Ireną Sierakowską, Joanną Łaganowską, Rafałem Kosowskim, Piotrem Mokrzyckim i Filipem Perkowskim) i pedagog teatru ( Dorotą Kowalkowską) służyło rozmowie o konwencji   próbach jej przełamywania.

 


 

,,Cynkowi chłopcy”w reż. Jakuba Skrzywanka to sztuka,która powstała na podstawie reportażu Swietłany Aleksijewicz,laureatki Nagrody Nobla. To próba opowiedzenia o koszmarze wojny afgańsko-rosyjskiej, zmniejszenia historii do rozmiarów człowieka.

 

Spektakl ma antywojenną wymowę,jest młodzieńczo pacyfistycznym, antywojennym musicalem.

Kreacje głównych bohaterów stworzyły pole do refleksji na temat wojny jako takiej,jako rozwiązania politycznego, jako zła, które nie pozostawia człowieka bez  piętna. Jej ofiarami są nie tylko walczący i ginący,ale także matki,które tracą swoje dzieci, kobiety,które mają szczególne role do wypełnienia,bezradni wobec okaleczeń lekarze, pielęgniarki,których zawsze za mało.

 

Sztukę obejrzało  w dniu 10 czerwca ,w ramach drugiej odsłony TleN-u 53 uczniów szkoły ,a po spektaklu  młodzież wzięła  udział w tradycyjnym już  spotkaniu

z reżyserem (J.Skrzywankiem) i autorem adaptacji oraz dramaturgii i wideo( Amadeusz Nosalem).


W dniu 20.09.2016 młodzież ZSP "Energetyk" wzięła udział w trzeciej odsłonie projektu TLeN i obejrzała

w Teatrze Dramatycznym spektakl pt.,,Być jak dr Strangelove,czyli jak przestałem się bać i pokochałem mundur"

w reż.Marcina Libera.Sztuka inspirowana jest innymi tekstami kultury,m.in.,, Męskimi fantazjami" K.Theweleita, ,,2001: Odyseją kosmiczną" czy filmem ,,Być jak Stanley Kubrick".

Spotkanie po spektaklu z kierownikiem artystycznym, Łukaszem Zaleskim,przybliżyło młodzieży istotniejsze jego treści i pozwoliło na podzielenie się własnymi refleksjami.

Wkrótce,bo już 6 października ostatnia sztuka w projekcie i.........warsztaty nad spektaklem szkoły,czyli dekonstrukcje.Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów teatru, chętnych do aktorskich popisów,a  także sceptyków,których krytyczne uwagi pomogą w realizacji ciekawego widowiska.

Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" © 2024 Frontier Theme
Skip to content