DFN 2016-2017

16-slogan

 

Program Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Energetyku 2016

XIX Dolnośląski festiwal Nauki w „Energetyku” zakończony. Czas na podsumowania.

Tegoroczna edycja trwała aż siedem dni, a na bogatą ofertę składały się wykłady, pokazy
i konkursy. Każdego roku to wielkie przedsięwzięcie cieszy się ogromną popularnością,
o czym świadczą chociażby liczby. W ciągu pięciu dni, nie licząc konkursów, odwiedziło naszą szkołę 1020 dzieci i uczniów (z trzech przedszkoli wałbrzyskich oraz 11 szkół )
z Wałbrzycha i okolic. Nadszedł czas na opis naszych propozycji:

 

13, 14, 15 i 19 października gościliśmy pracowników naukowych uczelni wrocławskich z wykładami, które cieszyły się zainteresowaniem młodzieży.

 

17 i 18 października przygotowaliśmy wraz z uczniami interaktywne pokazy fizyczne, pokazy chemiczne, gry i zabawy matematyczne oraz pokazy możliwości programów graficznych. Pokazy odbywały się w czterech salach, usytuowanych na jednym piętrze tak, aby nie było problemów z przemieszczaniem się po szkole i trwały w sumie dla każdej grupy ok. 120 minut. Nie zawsze udało się dotrzymać czasu, ponieważ zaangażowanie dzieci było olbrzymie, zadawały pytania, wyjaśniały obserwowane zjawiska, same chciały wykonywać eksperymenty, po kilka razy powracały do stanowisk, które ich najbardziej zaciekawiły. Uczniowie natomiast przez dwa dni wcielili się w rolę przewodników po świecie nauki,
z której wywiązywali się znakomicie.

 

20 października odbył się jedenasty Konkurs Wiedzy o Języku Polskim, nad którym patronat honorowy objęli: poseł na sejm RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura. Nagrody ufundowali: firma Daicel Safety System Europe sp.z.o.o, firma MON- TECH z Czarnego Boru oraz Starostwo Powiatowe.

Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, na co wskazuje udział sześciu szkół ponadgimnazjalnych oraz sześciu gimnazjów z Wałbrzycha i powiatu. Do części finałowej przeszli reprezentanci liceów wałbrzyskich I LO, II LO i III LO oraz ZSP „Energetyk”, natomiast w kategorii gimnazjów: Publiczne Gimnazjum nr 13, Publiczne Gimnazjum nr 7, Publiczne Gimnazjum nr 9 oraz Społeczne Gimnazjum Edukacji Europejskiej – wszystkie szkoły z Wałbrzycha.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany- wyniki części pierwszej, w której uczniowie rozwiązywali test gramatyczno- językowy, różniły się zaledwie jednym bądź dwoma punktami. W części finałowej uczestnicy zmagali się z zadaniami, w której musieli wykazać się nie tylko umiejętnością analizy tekstu o tematyce językoznawczej, ale także wskazać kontekst kulturowy do konkretnego zjawiska językowego oraz odwołać się do własnych doświadczeń komunikacyjnych. Wypowiedzi młodzieży posługującej się staranną polszczyzną usatysfakcjonowały jury i pozwoliły na wyłonienie zwycięzców.

Cieszymy się niezmiernie, że zespół reprezentujący szkołę w składzie: Marta Kupisiewicz (3 TIa), Radosław Krawczyk (4 TD) oraz Kamil Fijałkiewicz (2 TIb) zajął
II miejsce, że pokonaliśmy trudy organizacyjne i stworzyliśmy warunki sprzyjające nawiązywaniu współpracy ze środowiskiem lokalnym, podkreśliliśmy konieczność pracy nad kulturą języka i zachęciliśmy do promowania poprawnych i rodzimych form językowych.

I najważniejsze-wyniki

W kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce drużyna reprezentująca Publiczne Gimnazjum nr 13,

II miejsce drużyna reprezentująca Publiczne Gimnazjum nr 9,

III miejsce młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 7.

Wśród szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce drużyna II Liceum Ogólnokształcącego i III Liceum Ogólnokształcącego,

II miejsce młodzież z ZSP „Energetyk”,

III miejsce uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego.

Gratulujemy!

 

21 października odbyła się siódma edycja międzyszkolnego, drużynowego konkursu językowego dla gimnazjalistów pt. ”Potyczki Angielsko-Niemieckie”. Dwuosobowe drużyny ze szkół w Wałbrzychu i okolic po raz kolejny zmierzyły się z łamigłówkami, rebusami, zagadkami, krzyżówkami oraz innymi zadaniami leksykalno-gramatycznymi z zakresu obu języków obcych. W tym roku w konkursie zmierzyło się 7 drużyn.

Wyniki:

I miejsce Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Wałbrzychu

II miejsce Publiczne Gimnazjum Nr 7 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu

III miejsce Społeczne Gimnazjum Edukacji Europejskiej w Kamiennej Górze.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Po za zmaganiami konkursowymi wszyscy uczestnicy wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w prezentacji multimedialnej przedstawiającej sylwetkę niezwykłego nauczyciela języka angielskiego Jasona R. Levine znanego jako Fluency Mc. Dodatkowo, nasi goście mieli okazję obejrzeć film i teledysk promujący naszą szkołę.

 

W organizację tego typu imprez w naszej szkole angażuje się uczniów, oni są jej gospodarzami i jak gospodarzom przystoi, witają przybyłych gości już w holu szkoły,
a następnie według przygotowanych list rozprowadzają po salach wykładowych
i pokazowych, przygotowują pokazy, prezentacje. Za co im dziękujemy bardzo serdecznie.

Cieszymy się niezmiernie, że udało się pokonać wszelkie trudy organizacyjne oraz że stworzyliśmy warunki sprzyjające popularyzacji nauki na wielką skalę. Uzyskaliśmy wiele pozytywnych opinii dotyczących oferowanych zajęć, które motywują organizatorów do dalszych prac nad kolejnymi edycjami tej imprezy.

Wykłady:

Potyczki językowe:

Pokazy:

Konkurs wiedzy o języku polskim:

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" © 2015 Frontier Theme
Skip to content