SZKOŁA DIALOGU - WAŁBRZYCH
O projekcie
Szkoła Dialogu to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce. Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych "Energetyk" i Zespołu Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera wspólnymi siłami w ramach tego projektu odkrywali historię i kulturę wałbrzyskich Żydów na wiele ciekawych sposobów. Poza zdobywaniem wiedzy na warsztatach z edukatorami Forum Dialogu uczniowie z pomocą nauczycieli realizowali wycieczkę dla uczniów śladami historii lokalnej społeczności żydowskiej.
Przygotowania
Przygotowania do wycieczki szły intensywne. Na jej potrzeby stworzony został przewodnik (dostępny do pobrania w sekcji "Przewodnik") zawierający najważniejsze informacje o odwiedzanych miejscach oraz internetowa mapa zamieszczona powyżej, dzięki której możliwe jest ponowne zrealizowanie wirtualnej wersji wycieczki w dowolnym momencie z dowolnego miejsca. Uczniowie zadbali także o Żydowski Cmentarz w Wałbrzychu - macewy zostały oczyszczone z bluszczu i liści.

adi
adi
Wycieczka
Wycieczka odbyła się 11 czerwca. Dzięki współpracy z lokalnym oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce na jej uczestników czekała miła niespodzianka – mogli oni zasmakować żydowskich dań przyrządzonych z pomocą uczniów biorących udział w projekcie. Razem odwiedzono 9 miejsc związanych z żydowską historią.

adi
adi
adi
Miasto zapamięta
Udziałem uczniów w Szkole Dialogu zainteresowały się również władze miasta Wałbrzych, które postanowiły upamiętnić wskazane przez członków projektu miejsca tabliczkami informującymi przechodniów o żydowskiej przyszłości tych budynków. Ten godny szacunku gest władz miasta pomorze podtrzymać pamięć o wielkim wpływie społeczności żydowskiej na historię Wałbrzycha. Przygotowaniem wizualnym tabliczek zajęli się członkowie projektu Szkoła Dialogu. Poniższy przycisk pozwala pobrać archiwum zawierające wzory tych tabliczek.

Pobierz
Przewodnik
Poniższy przycisk umożliwia pobranie przygotowanego przez uczestników projektu na potrzeby wycieczki przewodnika.

Pobierz
Stronę przygotował: Patryk Zieliński