Narodowe Czytanie w „Energetyku”

Kolejny raz w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. W piątek, 4 września czytaliśmy fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego (ur.04.09.1809r.). Był to szczególny dzień, ponieważ wtedy obchodziliśmy kolejną rocznicę urodzin poety.

Warto przypomnieć, że „Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku,
a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem narodu. Poeta połączył w utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna.”
/cyt.:www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/

Uczniowie „Energetyka” ( z klas: 2 J5, 2 AD5, 3 TD, 2 E5, 3 TIA) przeczytali wybrane przez siebie sceny „Balladyny”,
z każdego aktu po jednej scenie. 

Narodowe Czytanie odbyło się pod opieką nauczycieli języka polskiego: pani mgr M.Ciągło, pani mgr A.Kaczmarek,
pani mgr J.Urbańskiej, pani mgr J.Ujmy, pani mgr M.Piwowar oraz nauczyciela bibliotekarza – pani mgr E.Hoppe-Rychłowskiej.

Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" © 2015 Frontier Theme